You are here

Our trophy cabinet

As the 2018 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Namesort descending Image Description Recent Winners
Colburn Trophy

The Colburn Trophy has been in the club since around 1961, originally awarded for Enterprise Class racing,  then for the Cadet Colburn Series from 1988 - 2009

In 2015, awarded to the Junior winner of the Old George Trophy Day, part of the Cannon Series, the original trophy for this event having been lost.

Not awarded since 2016 as the Junior Old George trophy resurfaced...!

2016 Max Buswell & William Farrant
2015 Ali Wallace

Commodore's Cup

Awarded at the discretion of the Commodore

2017: Paul Kimmens
2016: John Wood
2015: Pam Weeks
2014: Chris Williams
2013: Chris Williams
2012: David Pocock...

Coot Trophy

Awarded to winners of the SCSC Championship event(s) since 1960

2017 Chris Jeffries
2016: Liz Macdonald
2015 A Miles
2014 A Miles

Corinium Cup

Senior Corinium Cup

2018: Dave Whittle & Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Corinium Cup (Junior)

Corinium Junior Trophy

2018: Monty Hampton and Will Salmon
2017: Not contested
2016: Not contested
2015: Not contested
2014: Catriona Wallace

Diamond Anniversary Trophy

SCSC Diamond Anniversary Senior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Andy Miles

Diamond Anniversary Trophy (Junior)

SCSC Diamond Anniversary Junior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Aliya & Aqil Jannaty

Eboracum Trophy

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Most Improved Adult Helm

2017 Mark Caldecourt
2016 Nigel Dibb
2015 Vernon Perkins
2014 Vernon Perkins
2013 Rachel Vynne
2012 Sue Morris

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2017 Flo Hawker
2016 Aqil Jannaty
2015 Harry Folkard
2014 Aqil Jannaty
2013 Sophie Goodrich
2012 Aliya Jannaty...

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015. (A National Class Trophy not an SCSC trophy)

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Fireball Cup (Solo)

Fireball Cup (Solo Spring Points)

Awarded for this event since 1998

Part of club history since 1973

2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Blair Jamieson
2014: Andy Miles

Flying 15 Open Classic

Awarded to the first placed classic in the Flying Fifteen open meeting. Donated by SCSC FF Class in 2002.

2017 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2016 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2015 Bob Tait & Mick Musgrove...

Flying 15 Open SCSC

Awarded to the highest placed SCSC boat in the Flying Fifteen open meeting, not in the top 3. Donated by Richard Taylor.

2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Richard Taylor & Terry Alliston
2015: Derek Harrison & Tim Greaves
2014:...

Flying 15 Spring Points

FF Spring Points

Awarded for this event since 1996

Originally awarded for Fireball racing – date unknown

2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison
2015: Richard Taylor & Nick Neale-Brown
2014: Richard Taylor...

Flying Fifteen Autumn Points

Awarded for the winner of the Flying Fifteen Autumn Points series

2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison & Tim Greaves
2015: John Harvey & Barry Medwell
2014: Andrew...

Flying Fifteen Open (Captain's Cup)

From 2016 The Captain’s Cup will be presented to the overall winner of the Flying Fifteen Open Meeting

This trophy has a long history with SCSC. It was donated by the SCSC Enterprise Class, and used for the Enterprise Points Series until 1981, then for the 'Cadet of The Year Award' from 1988 to 2005

 

2017 Bob Tait & Pete Comber (Broxbourne SC)
2016 Alex & Mike Tatlow

Flying Fifteen Open Silver

Awarded to the first paced Silver boat in the Flying Fifteen open meeting. Donated by the SCSC FF Class in 2002.

2017: Derek Harrison & Tim Greaves (SCSC)
2016: Alex & Mike Tatlow
2015: Andrew & Ali Wallace (SCSC)
2014: Andrew...

Gerney Bowl

Awarded for the first place in the Spring Handicap series

Then from 2017 to first place in the Spring/Summer Handicap series

2017: Ian Bartlett
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: Chris Jeffries

GP14 Cup (RNLI Pursuit)

Originally awarded for GP14 class racing; part of club history since 1959

2017: Chris Jeffries
2016: Kevin Weathehead
2015: Liz Macdonald
2014: Liz Macdonald

Halstead Trophy

Donated by Harry & Marjorie Halstead in 1979 for Albacore Class Racing (Summer Series)

Awarded from 2016 to the First Cerney Boat in the Albacore Open

2018: Malcolm James & Liz Hassall
2017: Malcolm James & Liz Hassall
2016: Dave Whittle & Jackie Vale

Handicap Trophy

Reallocated in 2017 to the Vareo Autumn Points Series

Awarded for the first placed boat in the Autumn Handicap series from 2014 - 2016

2017: Kevin Weatherhead
2016: I Bartlett
2015: M Weeks
2014: M Weeks

Henly Cup

Part of Club History since 1960

To be awarded to the winner of the Sunday Morning Frostbite Series from 2015

Frostbite Sunday am Handicap
2017: Richard Leftley
2016: Mike Round
2015: Ian Bartlett

Sunday am Handicap - Spring...

HJ & MK Tray

Awarded for the first placed boat in the Summer general handicap series

Then from 2017 to first placed boat in the Summer/Autumn General Handicap series

2017: Liz Macdonald
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: M Weeks

Icebreaker Trophy

The Icebreaker trophy awarded for a single day race series on the first day of the season, usually at the start of March).

2017: Guy Lonsdale
2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Mike Frost

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2017 Emilia Hampton
2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima Malikov...

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited