You are here

Our trophy cabinet

As the 2020 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Namesort ascending Image Description Recent Winners
Most Promising Cadet Helm

A novice Cadet helm who has demonstrated real potential

2019 Olivia McMorris
2017 Emilia Hampton
2016 James Chetham
2015 Francesca Neale
2014 Felix Bowers
2013 Tom Hynes
2012 Hannah Goodrich
2011 Aliya...

Most Promising Cadet Crew

A novice Cadet crew who has demonstrated real potential

2019 Phoebe Millar
2017 Megan McMorris
2016 Ethan Millar
2015 Jack Bowers
2014 William Farrant
2013 Fran Neale
2012 Max Buswell
2011 Catriona Wallace

Most Improved Cadet Helm

An intermediate Cadet helm who has developed their skills significantly over the season

2019 Ethan Millar
2017 Will Farrant
2016 Olivia Ballantyne
2015 Max Buswell
2014 Harry Folkard
2013 Zak Nicholls
2012 Reece Lane
2011 Sophie Goodrich

Most Improved Cadet Crew

An intermediate Cadet crew who has developed their skills significantly over the season

2019 Thomas Pontet and Annie Power
2017 Monty Hampton
2016 Johnnie Parker
2015 William Farrant
2014 Lewis Tull
2013 Max Buswell
2012 Harry Folkard
...

Most Cheerful Cadet

For a happy Cadet sailor, who is a joy to be around!

2019 Josh Davidson
2017 Annie Power
2016 Monty Hampton & Will Salmon
2015 Monty Hampton
2014 Alice Folkard
2013 Emily Tubbs
2012 Luca Malikov
2011...

Merlin Rocket Cup

Merlin Rocket Cup

Awarded for Solo summer points since 1998

Awarded within the club since 1965

2019: Blair Jamieson
2018: Blair Jamieson
2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Mayfly Trophy

Mayfly Trophy - Flying Fifteen summer points

Awarded for this event since 1989

Part of Club history since 1961

2019: Derek Harrison and Tim Greaves/Jonny Stevenson
2018: Derek Harrison and Tim Greaves
2017: John Harvey & Barry Medwell
2016: Richard Taylor
2015...

Lark Trophy

The Lark Trophy is awarded to the winner of the Club Pursuit series, and part of club history since 1968.

2019: Kevin Weatherhead
2018: Nigel Dibb
2017: Vernon Perkins
2016: Liz Macdonald
2015: Vernon Perkins
2014: Andrew & Jo Wallace

Lark Shield

Lark Shield

Awarded for General Handicap summer points

2019: Phil O'Nions
2018: Kevin Weatherhead
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Kevin Weatherhead
2014: Dave Whittle

Ladies Cup

Part of Club History since 1960

Re-introduced 2015 to be awarded to the first Lady Runner Up in the Frostbite Series

 

2019: Not awarded
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2019 Monty Hampton and Jemima McMorris
2017 Emilia Hampton
2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima...

Icebreaker Trophy

The Icebreaker trophy awarded for a single day race series on the first day of the season, usually at the start of March).

2019: Vernon Perkins
2018: Liz MacDonald
2017: Guy Lonsdale
2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Mike Frost

HJ & MK Tray

Awarded for the first placed boat in the Summer general handicap series

Then from 2017 to first placed boat in the Summer/Autumn General Handicap series

2019: John Harvey and various crew
2018: John Harvey and various crew
2017: Liz Macdonald
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: M Weeks

Henly Cup

Part of Club History since 1960

To be awarded to the winner of the Sunday Morning Frostbite Series from 2015

Frostbite Sunday am Handicap

2018:
2017: Richard Leftley
2016: Mike Round
2015: Ian Bartlett

Sunday am Handicap - Spring
2013: Phil O'Nions

Handicap Trophy

Reallocated in 2017 to the Vareo Autumn Points Series

Awarded for the first placed boat in the Autumn Handicap series from 2014 - 2016

2019: Not sailed
2018: Mark Caldecourt
2017: Kevin Weatherhead
2016: I Bartlett
2015: M Weeks
2014: M Weeks

Halstead Trophy

Donated by Harry & Marjorie Halstead in 1979 for Albacore Class Racing (Summer Series)

Awarded from 2016 to the First Cerney Boat in the Albacore Open

2019: Jean and Derek Simmons
2018: Malcolm James & Liz Hassall
2017: Malcolm James & Liz Hassall
2016: Dave Whittle & Jackie Vale

GP14 Cup (RNLI Pursuit)

Originally awarded for GP14 class racing; part of club history since 1959

2019: Dave Whittle and various crew
2018: Nigel Dibb
2017: Chris Jeffries
2016: Kevin Weathehead
2015: Liz Macdonald
2014: Liz Macdonald

Gerney Bowl

Awarded for the first place in the Spring Handicap series

Then from 2017 to first place in the Spring/Summer Handicap series

2019: John Harvey and various crews
2018: Liz Macdonald
2017: Ian Bartlett
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: Chris Jeffries

Flying Fifteen Open Silver

Awarded to the first paced Silver boat in the Flying Fifteen open meeting. Donated by the SCSC FF Class in 2002.

2019: Derek Harrison & Tim Greaves (SCSC)
2017: Derek Harrison & Tim Greaves (SCSC)
2016: Alex & Mike Tatlow
2015: Andrew & Ali Wallace (SCSC)
2014:...

Flying Fifteen Open (Captain's Cup)

From 2016 The Captain’s Cup will be presented to the overall winner of the Flying Fifteen Open Meeting

This trophy has a long history with SCSC. It was donated by the SCSC Enterprise Class, and used for the Enterprise Points Series until 1981, then for the 'Cadet of The Year Award' from 1988 to 2005

 

2017 Bob Tait & Pete Comber (Broxbourne SC)
2016 Alex & Mike Tatlow

Flying Fifteen Autumn Points

Awarded for the winner of the Flying Fifteen Autumn Points series

2019: Richard Taylor and Mike Willis
2018: John Harvery and various crews
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison & Tim Greaves
2015...

Flying 15 Spring Points

FF Spring Points

Awarded for this event since 1996

Originally awarded for Fireball racing – date unknown

2019: John Harvey with various crews
2018: Dean and Alison Hall
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison
2015: Richard Taylor & Nick...

Flying 15 Open SCSC

Awarded to the highest placed SCSC boat in the Flying Fifteen open meeting, not in the top 3. Donated by Richard Taylor.

2019: Derek Harrison & Tim Greaves
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Richard Taylor & Terry Alliston
2015: Derek Harrison & Tim Greaves
2014:...

Flying 15 Open Classic

Awarded to the first placed classic in the Flying Fifteen open meeting. Donated by SCSC FF Class in 2002.

2019 Bob Tait and Peter Comber (Broxbourne)
2017 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2016 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2015 Bob Tait...

Fireball Cup (Solo)

Fireball Cup (Solo Spring Points)

Awarded for this event since 1998

Part of club history since 1973

2019: Andy Schaffner
2018: Blair Jamieson
2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Blair Jamieson
2014: Andy Miles

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited