You are here

Our trophy cabinet

As the 2020 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Image Description Recent Winnerssort descending
HJ & MK Tray

Awarded for the first placed boat in the Summer general handicap series

Then from 2017 to first placed boat in the Summer/Autumn General Handicap series

2019: John Harvey and various crew
2018: John Harvey and various crew
2017: Liz Macdonald
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: M Weeks

Gerney Bowl

Awarded for the first place in the Spring Handicap series

Then from 2017 to first place in the Spring/Summer Handicap series

2019: John Harvey and various crews
2018: Liz Macdonald
2017: Ian Bartlett
2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: Chris Jeffries

Flying 15 Spring Points

FF Spring Points

Awarded for this event since 1996

Originally awarded for Fireball racing – date unknown

2019: John Harvey with various crews
2018: Dean and Alison Hall
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison
2015: Richard Taylor & Nick...

Penfold Marquis Vase - Top Crew

Awarded at the discretion of the Sailing Committee - can be awarded to a crew at any level of competition

2019: Jonny Stevenson
2018: Jackie Vale
2017: Not awarded
2016: Jackie Vale
2015: Alison Hall
2014: Jackie Vale

Chilli Dog Plaque

Awarded to the runner-up in the Chilli Dog Personal Handicap Series from 2006, then to the winner of this series from 2015

Donated by Mike Weeks

2019: Jonny Stevenson and Malcolm James
2018: Vernon Perkins
2017: Oscar Ballantyne
2016: Chris Jeffries
2015: John Harvey & Barry Medwell

Lark Trophy

The Lark Trophy is awarded to the winner of the Club Pursuit series, and part of club history since 1968.

2019: Kevin Weatherhead
2018: Nigel Dibb
2017: Vernon Perkins
2016: Liz Macdonald
2015: Vernon Perkins
2014: Andrew & Jo Wallace

Wychwood Trophy - Endeavour Award

Awarded at the discretion of the Executive Committee to someone who has put in exceptional effort to the benefit of the club (other than by success in sailing achievements)

2019: Kevin Weatherhead
2018: Tim Hampton
2017: David Pocock
2016: Andrew Wallace
2015: Chris Williams
2014: Bill Smith
2013: Malcolm Stone
2012:...

Transom Plate

Awarded to the runner up in the senior club championship since 1975

2019: Liz Macdonald
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Chris Jeffries
2015: Liz Macdonald
2014: Mike Round

Stradling Trophy

The senior Stradling Trophy.

Part of club history since 1960.

2019: Malcolm James and Jonny Stevenson
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald
2014: Andy Miles

Bosun's Bell

The senior Bosun's Bell

Part of club history since 1971

2019: Malcolm James and Jonny Stevenson
2018: Liz MacDonald
2017: Matt Sim
2016: Alex Frost
2015: Andy Miles
2014: David Pocock

Coot Trophy

Awarded to winners of the SCSC Championship event(s) since 1960

2019: Malcolm James with Al Sim, Jonny Stevenson and Liz Hassall
2018: Dave Whittle and Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: Liz Macdonald
2015: A...

Penfold Vase - Best Youth Award

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Best Youth; someone <18 at the start of the season, sailing successfully (usually but not exclusively as a helm) in a boat other than a Cadet. Can be awarded for success at any level of competition

2019: Max Buswell
2018: Fran Neale
2017: Flo Hawker
2016: Haydn Levender
2015: Haydn Lavender
2014: Rhos Hawes
2013 Tom Schaffner
2012 Catriona...

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2019: Max Buswell
2018: Max Buswell
2017: Flo Hawker
2016: Aqil Jannaty
2015: Harry Folkard
2014: Aqil Jannaty
2013: Sophie Goodrich
2012: Aliya...

Bosun's Bell (Junior)

Bosun's Bell junior trophy

2019: Max Buswell and Monty Hampton
2018: Francesca Neale
2017: Max Buswell
2016: Not Contested
2015: Ali Wallace
2014: Aliya & Aqil Jannaty

Charles Turtle

Charles Turtle Trophy

Part of club history since 1969

2019: Mike Round
2018: Dave Whittle & Jackie Vale
2017: Ian Bartlett
2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Solo Open SCSC

Awarded to the first SCSC helm not in the top three places in the Solo open meeting. Donated by Mike Weeks.

2019: Nigel Dibb
2018: Blair Jamieson
2017: Mike Round
2016: Blair Jamieson
2015: Phil Milanes
2014: Mike Round
2013: Mike Weeks

Talbot Cup

The senior Talbot cup.

Part of club history since 1959

2019: Norman Halstead
2018: Chris Jeffries
2017: Andy Miles
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Ladies Cup

Part of Club History since 1960

Re-introduced 2015 to be awarded to the first Lady Runner Up in the Frostbite Series

 

2019: Not awarded
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald

Chelmay Trophy (Charles Turtle Junior)

The Chelmay Trophy has been in use in the club since at least 1967. It has been used for the 'Cadet Helmsman of the Year' and also for the Cadet Chelmay Series up to 2007.

From 2016 it will be presented to the Junior Winner of the Charles Turtle Trophy Day, as the original trophy for this event has been lost

2019: Not contested
2018: Katya Davies-Smith
2017: Not contested
2016: Not Contested
2015: Not contested

Corinium Cup (Junior)

Corinium Junior Trophy

2019: Not contested
2018: Monty Hampton and Will Salmon
2017: Not contested
2016: Not contested
2015: Not contested
2014: Catriona Wallace

Handicap Trophy

Reallocated in 2017 to the Vareo Autumn Points Series

Awarded for the first placed boat in the Autumn Handicap series from 2014 - 2016

2019: Not sailed
2018: Mark Caldecourt
2017: Kevin Weatherhead
2016: I Bartlett
2015: M Weeks
2014: M Weeks

Albacore Open

Albacore Open Trophy

First Awarded:1980

Donated by Mike Weeks in 1980

2019: Oliver Davenport & Stephen Graham (Northampton SC)
2018: Judy & Paul Armstrong (Scaling Dam)
2017: Judy & Paul Armstrong (Scaling Dam)
2016:...

Lark Shield

Lark Shield

Awarded for General Handicap summer points

2019: Phil O'Nions
2018: Kevin Weatherhead
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Kevin Weatherhead
2014: Dave Whittle

Old George Trophy

The senior Old George Trophy.

Part of club history since 1968.

2019: Race abandoned bad weather
2018: Chris Jeffries
2017: Andy Miles
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2019: Race abandoned bad weather
2018: Fran Neale
2017: Fran Neale
2016 Max Buswell & Will Farrant
2017 Fran Neale

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited