You are here

Our trophy cabinet

As the 2020 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Image Description Recent Winnerssort descending
Best Beginner Cadet Helm

Best new Cadet helm in their first year of helming

2019 Finn Prendergast
2017 Ethan Millar
2016 Peter Oswell
2015 Oscar Ballentyne
2014 Francesca Neale
2013 Tima Malikov
2012 Tom Hynes
2011 Ali...

Most Cheerful Cadet

For a happy Cadet sailor, who is a joy to be around!

2019 Josh Davidson
2017 Annie Power
2016 Monty Hampton & Will Salmon
2015 Monty Hampton
2014 Alice Folkard
2013 Emily Tubbs
2012 Luca Malikov
2011...

Reg Hamilton Cup

The Cadet who has embraced the spirit of the Cadets showing consideration and help for others.

Donated in 1996 as a Cadet Special Award

2019 Megan McMorris
2017 Fran Neale
2016 Harry Folkard
2015 Lewis Tull
2014 Reece Lane
2013 Lewis Lane
2012 Lizzie Wall
2011 Matt Sim

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2019 Monty Hampton and Jemima McMorris
2017 Emilia Hampton
2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima...

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2019 Not awarded
2018 Not awarded
2017 Max Buswell & Monty Hampton
2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale...

Autumn Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 3rd and 4th (August and September) race days.

2019 Not Sailed
2018 Not Sailed
2017 Not Sailed
2016 Not sailed
2015 Not sailed
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Hannah...

Most Promising Cadet Helm

A novice Cadet helm who has demonstrated real potential

2019 Olivia McMorris
2017 Emilia Hampton
2016 James Chetham
2015 Francesca Neale
2014 Felix Bowers
2013 Tom Hynes
2012 Hannah Goodrich
2011 Aliya...

Most Promising Cadet Crew

A novice Cadet crew who has demonstrated real potential

2019 Phoebe Millar
2017 Megan McMorris
2016 Ethan Millar
2015 Jack Bowers
2014 William Farrant
2013 Fran Neale
2012 Max Buswell
2011 Catriona Wallace

Most Improved Cadet Crew

An intermediate Cadet crew who has developed their skills significantly over the season

2019 Thomas Pontet and Annie Power
2017 Monty Hampton
2016 Johnnie Parker
2015 William Farrant
2014 Lewis Tull
2013 Max Buswell
2012 Harry Folkard
...

Asymmetric Open - First Home Vareo

Donated by Kevin Weatherhead in 2017. To be awarded to the first (home) vareo in the asymmetric open, not winning the event

Photo to be added; 

2019: Al Sim and Frankie Sim
2018: Andrew Appleton
2017: Phil O'Nions

Fireball Cup (Solo)

Fireball Cup (Solo Spring Points)

Awarded for this event since 1998

Part of club history since 1973

2019: Andy Schaffner
2018: Blair Jamieson
2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Blair Jamieson
2014: Andy Miles

Stradling Trophy (Junior)

The Junior Stradling Cup.

2019: Ben McLoughlin and Annie Power
2018: Fran Neale and Will Farrant
2017: Will Farrant
2016: Oscar Ballantyne
2015: Felix & Jack Bowers
2014:...

Cannon Trophy

Winner of the junior club championship. Awarded since 1994, although the trophy has been part of club history since 1964 (Enterprise class).

2019: Ben McLoughlin with Annie Power and Ava Roberts
2018: Fran Neale
2017: Fran Neale
2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Ali Wallace
2014 Ali...

Talbot Cup (Junior)

Junior Talbot Cup

2019: Benjamin McLoughlin and Ava Roberts
2018: Max Buswell and Monty Hampton
2017: Max Buswell
2016: William Farrant
2015: Not contested
2014: Ali...

Merlin Rocket Cup

Merlin Rocket Cup

Awarded for Solo summer points since 1998

Awarded within the club since 1965

2019: Blair Jamieson
2018: Blair Jamieson
2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Solo Open

Awarded to the overall winner of the Solo open meeting

2019: Blair Jamieson
2018: Ian Maclean
2017: Ian Maclean
2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Andy Miles
2013: Andy Miles

GP14 Cup (RNLI Pursuit)

Originally awarded for GP14 class racing; part of club history since 1959

2019: Dave Whittle and various crew
2018: Nigel Dibb
2017: Chris Jeffries
2016: Kevin Weathehead
2015: Liz Macdonald
2014: Liz Macdonald

Flying 15 Open SCSC

Awarded to the highest placed SCSC boat in the Flying Fifteen open meeting, not in the top 3. Donated by Richard Taylor.

2019: Derek Harrison & Tim Greaves
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Richard Taylor & Terry Alliston
2015: Derek Harrison & Tim Greaves
2014:...

Flying Fifteen Open Silver

Awarded to the first paced Silver boat in the Flying Fifteen open meeting. Donated by the SCSC FF Class in 2002.

2019: Derek Harrison & Tim Greaves (SCSC)
2017: Derek Harrison & Tim Greaves (SCSC)
2016: Alex & Mike Tatlow
2015: Andrew & Ali Wallace (SCSC)
2014:...

Mayfly Trophy

Mayfly Trophy - Flying Fifteen summer points

Awarded for this event since 1989

Part of Club history since 1961

2019: Derek Harrison and Tim Greaves/Jonny Stevenson
2018: Derek Harrison and Tim Greaves
2017: John Harvey & Barry Medwell
2016: Richard Taylor
2015...

Olympic Trophy (Junior)

Junior Olympic Trophy (need new photo with SCSC logo)

2019: Florence Hawker
2018: Max Buswell and Monty Hampton
2017: Ali Wallace
2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015: Not contested
2014: Not contested...

Commodore's Cup

Awarded at the discretion of the Commodore

2019: Gail Jenkins
2018: Dave Hassall
2017: Paul Kimmens
2016: John Wood
2015: Pam Weeks
2014: Chris Williams
2013: Chris Williams
2012: David Pocock...

Corinium Cup

Senior Corinium Cup

2019: Guy Lonsdale
2018: Dave Whittle & Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Halstead Trophy

Donated by Harry & Marjorie Halstead in 1979 for Albacore Class Racing (Summer Series)

Awarded from 2016 to the First Cerney Boat in the Albacore Open

2019: Jean and Derek Simmons
2018: Malcolm James & Liz Hassall
2017: Malcolm James & Liz Hassall
2016: Dave Whittle & Jackie Vale

Aline Trophy - Senior

Awarded to the Senior winner of the Aline Trophy Day, part of the Coot series

Part of club history since 1959.

Initially raced at the Whitsun Regatta

2019: John Harvey and Barry Medwell
2018: John Harvey and Barry Medwell
2018: Chris Jeffries
2017: Chris Jeffries
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
...

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited