You are here

Our trophy cabinet

As the 2018 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Imagesort descending Description Recent Winners
Best Beginner Cadet Crew

Best new Cadet crew in their first year of crewing

2017 Olivia McMorris
2016 Woody Black
2015 Ethan Miller
2014 Florence Hawker
2013 Emma Sowden
2012 Poppy Redfern...

Most Promising Cadet Crew

A novice Cadet crew who has demonstrated real potential

2017 Megan McMorris
2016 Ethan Millar
2015 Jack Bowers
2014 William Farrant
2013 Fran Neale
2012 Max Buswell
...

Most Improved Cadet Crew

An intermediate Cadet crew who has developed their skills significantly over the season

2017 Monty Hampton
2016 Johnnie Parker
2015 William Farrant
2014 Lewis Tull
2013 Max Buswell
2012 Harry Folkard...

Cadet Class Captain's Medals

Introduced in the first time in 2017

Awarded at the sole discretion of the Class Captain, to recognise perseverance, ability, attitude and/or general contibutions

 

2017: Elisa Power; Thomas Pontet; Peter Oswell; Barry Bells; Jacob Wynn; Olivia Hedges; Jonty Conway; Jemima McMorris

Best Home Cadet Crew

A successful Cadet crew who does not, or is not able to, compete away from the club

2017 Will Salmon
2016 Emilia Hampton
2015 Olivia Ballentyne
2014 Olivia & Oscar Ballentyne
2013 Rueben Tinto
...

Cadet Captain's Award

These awards were introduced by Tim Hampton in 2017

The aim is to recognise perseverance, ability, attitude etc. Awarded at the discretion of the cadet class captain

2017: Bells Barry; Jonty Conway; Olivia Hedges; Jemima McMorriss; Peter Oswell; Thomas Pontet; Elisa Power; Japon Wynn

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015. (A National Class Trophy not an SCSC trophy)

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Best Beginner Cadet Helm

Best new Cadet helm in their first year of helming

2017 Ethan Millar
2016 Peter Oswell
2015 Oscar Ballentyne
2014 Francesca Neale
2013 Tima Malikov
2012 Tom Hynes...

Most Promising Cadet Helm

A novice Cadet helm who has demonstrated real potential

2017 Emilia Hampton
2016 James Chetham
2015 Francesca Neale
2014 Felix Bowers
2013 Tom Hynes
2012 Hannah Goodrich...

Most Improved Cadet Helm

An intermediate Cadet helm who has developed their skills significantly over the season

2017 Will Farrant
2016 Olivia Ballantyne
2015 Max Buswell
2014 Harry Folkard
2013 Zak Nicholls
2012 Reece Lane...

Best Home Cadet Helm

A successful Cadet helm who does not, or is not able to, compete away from the club

2017 Olivia Ballentyne
2016 Fran Neale
2015 Felix Bowers
2014 Rowan Connolly
2013 Harry Folkard
2012 Lizzy Wall...

The Turtle Trophy (Cadet Open)

Awarded to the Overall Winner of the South Cerney Cadet Open

Donated by Stradlings of Cirencester in 1967, probably for the Merlin Rocket Class

2018 Emily Speirs and Hannah Taylor (FPSC)
2017 Finbar Wormwell and George Little (FPSC)
2016 Megan Ferguson & Yasmin Sfaxi (FPSC...

Silver Porringer (Cadet of the Year)

Awarded to the 'Cadet of the Year': The Cadet who has represented 96 Cadet squadron by demonstrating fair sportsmanship and success at a National level. Qualifying events are the 4 UK National Cadet Class Association events (Inlands, Nationals and 2 Indicators).

2017 Max Buswell
2016 Max Buswell
2015 Aliya Jannaty
2014 Aliya Jannaty
2013 Aliya Jannaty
2012 Ali Wallace
...

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2017 Emilia Hampton
2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima Malikov...

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2017 Flo Hawker
2016 Aqil Jannaty
2015 Harry Folkard
2014 Aqil Jannaty
2013 Sophie Goodrich
2012 Aliya Jannaty...

Reg Hamilton Cup

The Cadet who has embraced the spirit of the Cadets showing consideration and help for others.

Donated in 1996 as a Cadet Special Award

2017 Fran Neale
2016 Harry Folkard
2015 Lewis Tull
2014 Reece Lane
2013 Lewis Lane
2012 Lizzie Wall
2011 Matt...

Attendance Award

For the Cadet sailor who attends the most Saturday sessions over the season.

2017 Francesca Neale
2016 Francesca Neale
2015 Not awarded
2014 Francesca Neale & Lewis Tull
2013 Rowan Connolly...

Most Cheerful Cadet

For a happy Cadet sailor, who is a joy to be around!

2017 Annie Power
2016 Monty Hampton & Will Salmon
2015 Monty Hampton
2014 Alice Folkard
2013 Emily Tubbs
2012...

Saturday Points Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the season's race days.

Part of club history since 1965, perhaps initially for Enterprise Class Racing

2017 Not awarded
2016 Not awarded
2015 Not awarded
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012...

Penfold Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 1st and 2nd (May and June) race days.

2017 Max Buswell & Will Farrant
2016 Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Max Buswell & William Farrant
2014 Aqil...

Autumn Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 3rd and 4th (August and September) race days.

2017 Not Sailed
2016 Not sailed
2015 Not sailed
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012...

SED Trophy (Cadet Season End Day)

Currently awarded to the Cadet helm and crew who achieve the lowest point score on the final race day of the season (October).

Part of club history since 1959, donated by Swindon Engineering Dept Ltd, and initially presented for 'Boats 12' & Under Excluding National 12'

2017:Not Awarded
2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Not contested
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Ali Wallace...

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2017 Max Buswell & Monty Hampton
2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale...

Cadet Trophy Shield

Previously awarded for the Cadet Autumn points from 2002 to 2012. Not currently in use

2011 Louisa Coxson & Emma Quekett

Asymmetric Open Trophy

Awarded to the winner of the Asymmetric Open, donated by SCSC Asymmetric Class 2011

2018: Kevin Weatherhead (SCSC)
2017: Luke Fisher (Emberton Park SC)
2016: Jeremy Symons (Llandegfedd SC)
2015: Alex & Lewis...

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited