You are here

Our trophy cabinet

As the 2020 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Image Descriptionsort ascending Recent Winners
Cannon Trophy

Winner of the junior club championship. Awarded since 1994, although the trophy has been part of club history since 1964 (Enterprise class).

2019: Ben McLoughlin with Annie Power and Ava Roberts
2018: Fran Neale
2017: Fran Neale
2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Ali Wallace
2014 Ali...

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015. (A National Class Trophy not an SCSC trophy)

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Cadet Captain's Award

These awards were introduced by Tim Hampton in 2017

The aim is to recognise perseverance, ability, attitude etc. Awarded at the discretion of the cadet class captain

2017: Bells Barry; Jonty Conway; Olivia Hedges; Jemima McMorriss; Peter Oswell; Thomas Pontet; Elisa Power; Japon Wynn

Talbot Cup

The senior Talbot cup.

Part of club history since 1959

2019: Norman Halstead
2018: Chris Jeffries
2017: Andy Miles
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Stradling Trophy

The senior Stradling Trophy.

Part of club history since 1960.

2019: Malcolm James and Jonny Stevenson
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald
2014: Andy Miles

Old George Trophy

The senior Old George Trophy.

Part of club history since 1968.

2019: Race abandoned bad weather
2018: Chris Jeffries
2017: Andy Miles
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Bosun's Bell

The senior Bosun's Bell

Part of club history since 1971

2019: Malcolm James and Jonny Stevenson
2018: Liz MacDonald
2017: Matt Sim
2016: Alex Frost
2015: Andy Miles
2014: David Pocock

Lark Trophy

The Lark Trophy is awarded to the winner of the Club Pursuit series, and part of club history since 1968.

2019: Kevin Weatherhead
2018: Nigel Dibb
2017: Vernon Perkins
2016: Liz Macdonald
2015: Vernon Perkins
2014: Andrew & Jo Wallace

Stradling Trophy (Junior)

The Junior Stradling Cup.

2019: Ben McLoughlin and Annie Power
2018: Fran Neale and Will Farrant
2017: Will Farrant
2016: Oscar Ballantyne
2015: Felix & Jack Bowers
2014:...

Icebreaker Trophy

The Icebreaker trophy awarded for a single day race series on the first day of the season, usually at the start of March).

2019: Vernon Perkins
2018: Liz MacDonald
2017: Guy Lonsdale
2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Mike Frost

Colburn Trophy

The Colburn Trophy has been in the club since around 1961, originally awarded for Enterprise Class racing,  then for the Cadet Colburn Series from 1988 - 2009

In 2015, awarded to the Junior winner of the Old George Trophy Day, part of the Cannon Series, the original trophy for this event having been lost.

Not awarded since 2016 as the Junior Old George trophy resurfaced...!

2016 Max Buswell & William Farrant
2015 Ali Wallace

Chelmay Trophy (Charles Turtle Junior)

The Chelmay Trophy has been in use in the club since at least 1967. It has been used for the 'Cadet Helmsman of the Year' and also for the Cadet Chelmay Series up to 2007.

From 2016 it will be presented to the Junior Winner of the Charles Turtle Trophy Day, as the original trophy for this event has been lost

2019: Not contested
2018: Katya Davies-Smith
2017: Not contested
2016: Not Contested
2015: Not contested

Reg Hamilton Cup

The Cadet who has embraced the spirit of the Cadets showing consideration and help for others.

Donated in 1996 as a Cadet Special Award

2019 Megan McMorris
2017 Fran Neale
2016 Harry Folkard
2015 Lewis Tull
2014 Reece Lane
2013 Lewis Lane
2012 Lizzie Wall
2011 Matt Sim

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2019: Max Buswell
2018: Max Buswell
2017: Flo Hawker
2016: Aqil Jannaty
2015: Harry Folkard
2014: Aqil Jannaty
2013: Sophie Goodrich
2012: Aliya...

Aline Trophy - Junior

The Aline Junior trophy, part of the Cannon series

2018: Not Contested
2017: Max Buswell
2016 Not Contested
2015 Ali Wallace
2014 Aliya & Aqil Jannaty
2013. Catriona Wallace
2012
2011...

Corinium Cup

Senior Corinium Cup

2019: Guy Lonsdale
2018: Dave Whittle & Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Diamond Anniversary Trophy

SCSC Diamond Anniversary Senior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Andy Miles

Diamond Anniversary Trophy (Junior)

SCSC Diamond Anniversary Junior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Aliya & Aqil Jannaty

Handicap Trophy

Reallocated in 2017 to the Vareo Autumn Points Series

Awarded for the first placed boat in the Autumn Handicap series from 2014 - 2016

2019: Not sailed
2018: Mark Caldecourt
2017: Kevin Weatherhead
2016: I Bartlett
2015: M Weeks
2014: M Weeks

Cadet Trophy Shield

Previously awarded for the Cadet Autumn points from 2002 to 2012. Not currently in use

2011 Louisa Coxson & Emma Quekett

Brass Monkey Cup

Part of Club History since 1975

Awarded in recent years to the winner of the Frostbite Series

From 2015 to be awarded to the Gentleman Runner Up

2019: Richard Leftley
2018: Andy Schaffner
2017: Chris Jeffries
2016: Chris Jeffries
2015: Mike Weeks

Winner Frostbite Series
2014: Andy Miles

Henly Cup

Part of Club History since 1960

To be awarded to the winner of the Sunday Morning Frostbite Series from 2015

Frostbite Sunday am Handicap

2018:
2017: Richard Leftley
2016: Mike Round
2015: Ian Bartlett

Sunday am Handicap - Spring
2013: Phil O'Nions

Ladies Cup

Part of Club History since 1960

Re-introduced 2015 to be awarded to the first Lady Runner Up in the Frostbite Series

 

2019: Not awarded
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald

GP14 Cup (RNLI Pursuit)

Originally awarded for GP14 class racing; part of club history since 1959

2019: Dave Whittle and various crew
2018: Nigel Dibb
2017: Chris Jeffries
2016: Kevin Weathehead
2015: Liz Macdonald
2014: Liz Macdonald

Olympic Trophy

Olympic Trophy

New Trophy donated by SCSC in 2012 to celebrate Olympic Year

2018: Dave Whittle and Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: John Hammond
2015: Andy Miles
2014: Liz Macdonald
2013: Andy Miles
2012: Alex Frost

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited