You are here

Our trophy cabinet

As the 2020 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Image Descriptionsort descending Recent Winners
Transom Plate

Awarded to the runner up in the senior club championship since 1975

2019: Liz Macdonald
2018: Liz Macdonald
2017: Liz Macdonald
2016: Chris Jeffries
2015: Liz Macdonald
2014: Mike Round

Chilli Dog Plaque

Awarded to the runner-up in the Chilli Dog Personal Handicap Series from 2006, then to the winner of this series from 2015

Donated by Mike Weeks

2019: Jonny Stevenson and Malcolm James
2018: Vernon Perkins
2017: Oscar Ballantyne
2016: Chris Jeffries
2015: John Harvey & Barry Medwell

Aline Trophy - Senior

Awarded to the Senior winner of the Aline Trophy Day, part of the Coot series

Part of club history since 1959.

Initially raced at the Whitsun Regatta

2019: John Harvey and Barry Medwell
2018: John Harvey and Barry Medwell
2018: Chris Jeffries
2017: Chris Jeffries
2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
...

Asymmetric Open Trophy

Awarded to the winner of the Asymmetric Open, donated by SCSC Asymmetric Class 2011

2018: Kevin Weatherhead (SCSC)
2017: Luke Fisher (Emberton Park SC)
2016: Jeremy Symons (Llandegfedd SC)
2015: Alex & Lewis Frost (ex-SCSC)
2014...

Boanas Shield

Awarded to the winner of the General Handicap Autumn Points series

2019: Richard Leftley
2018: Richard Leftley
2017: Chris Jeffries
2016: Chris Jeffries
2015: Chris Jeffries
2014: Liz Macdonald

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2019: Race abandoned bad weather
2018: Fran Neale
2017: Fran Neale
2016 Max Buswell & Will Farrant
2017 Fran Neale

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2016 Max Buswell & Will Farrant

PKDJ Solo Cup

Awarded to the winner of the Solo Autumn points series

2019: Vernon Perkins
2018: Blair Jamieson
2017: Vernon Perkins
2016: Blair Jamieson
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Coot Trophy

Awarded to winners of the SCSC Championship event(s) since 1960

2019: Malcolm James with Al Sim, Jonny Stevenson and Liz Hassall
2018: Dave Whittle and Jackie Vale
2017: Chris Jeffries
2016: Liz Macdonald
2015: A...

Best Beginner Cadet Crew

Best new Cadet crew in their first year of crewing

2017 Olivia McMorris
2016 Woody Black
2015 Ethan Miller
2014 Florence Hawker
2013 Emma Sowden
2012 Poppy Redfern
2011 Tima Malikov

Best Beginner Cadet Helm

Best new Cadet helm in their first year of helming

2019 Finn Prendergast
2017 Ethan Millar
2016 Peter Oswell
2015 Oscar Ballentyne
2014 Francesca Neale
2013 Tima Malikov
2012 Tom Hynes
2011 Ali...

Bosun's Bell (Junior)

Bosun's Bell junior trophy

2019: Max Buswell and Monty Hampton
2018: Francesca Neale
2017: Max Buswell
2016: Not Contested
2015: Ali Wallace
2014: Aliya & Aqil Jannaty

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2019 Not awarded
2018 Not awarded
2017 Max Buswell & Monty Hampton
2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale...

Penfold Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 1st and 2nd (May and June) race days.

2018 Max Buswell & Monty Hampton
2017 Max Buswell & Will Farrant
2016 Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Max Buswell & William Farrant
2014 Aqil...

Autumn Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 3rd and 4th (August and September) race days.

2019 Not Sailed
2018 Not Sailed
2017 Not Sailed
2016 Not sailed
2015 Not sailed
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Hannah...

Saturday Points Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the season's race days.

Part of club history since 1965, perhaps initially for Enterprise Class Racing

2017 Not awarded
2016 Not awarded
2015 Not awarded
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Reece Lane & Max Buswell
2011 Matt Sim &...

Charles Turtle

Charles Turtle Trophy

Part of club history since 1969

2019: Mike Round
2018: Dave Whittle & Jackie Vale
2017: Ian Bartlett
2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Corinium Cup (Junior)

Corinium Junior Trophy

2019: Not contested
2018: Monty Hampton and Will Salmon
2017: Not contested
2016: Not contested
2015: Not contested
2014: Catriona Wallace

SED Trophy (Cadet Season End Day)

Currently awarded to the Cadet helm and crew who achieve the lowest point score on the final race day of the season (October).

Part of club history since 1959, donated by Swindon Engineering Dept Ltd, and initially presented for 'Boats 12' & Under Excluding National 12'

2017:Not Awarded
2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Not contested
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Ali Wallace & Fran Neale
2012 Will McMahon & Tima...

420 Trophy

Donated by Andrew & Jo Wallace in 2014 for the 420 Open Meeting

Awarded in 2016 for the 420 Team Racing Series

2016 Ian Bartlett's Team
2014 Will McMahon

Halstead Trophy

Donated by Harry & Marjorie Halstead in 1979 for Albacore Class Racing (Summer Series)

Awarded from 2016 to the First Cerney Boat in the Albacore Open

2019: Jean and Derek Simmons
2018: Malcolm James & Liz Hassall
2017: Malcolm James & Liz Hassall
2016: Dave Whittle & Jackie Vale

Asymmetric Open - First Home Vareo

Donated by Kevin Weatherhead in 2017. To be awarded to the first (home) vareo in the asymmetric open, not winning the event

Photo to be added; 

2019: Al Sim and Frankie Sim
2018: Andrew Appleton
2017: Phil O'Nions

Flying 15 Spring Points

FF Spring Points

Awarded for this event since 1996

Originally awarded for Fireball racing – date unknown

2019: John Harvey with various crews
2018: Dean and Alison Hall
2017: Derek Harrison & Tim Greaves
2016: Derek Harrison
2015: Richard Taylor & Nick...

Fireball Cup (Solo)

Fireball Cup (Solo Spring Points)

Awarded for this event since 1998

Part of club history since 1973

2019: Andy Schaffner
2018: Blair Jamieson
2017: Blair Jamieson
2016: Blair Jamieson
2015: Blair Jamieson
2014: Andy Miles

Most Cheerful Cadet

For a happy Cadet sailor, who is a joy to be around!

2019 Josh Davidson
2017 Annie Power
2016 Monty Hampton & Will Salmon
2015 Monty Hampton
2014 Alice Folkard
2013 Emily Tubbs
2012 Luca Malikov
2011...

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited