You are here

Our trophy cabinet

Chilli Dogs are here....! Check out the trophy below....

 

 

 

Trophy Namesort descending Image Description Recent Winners
Corinium Cup

Senior Corinium Cup

2016: Guy Lonsdale
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Corinium Cup (Junior)

Corinium Junior Trophy

2016: Not contested
2015: Not contested
2014: Catriona Wallace

Diamond Anniversary Trophy

SCSC Diamond Anniversary Senior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Andy Miles

Diamond Anniversary Trophy (Junior)

SCSC Diamond Anniversary Junior Event Winner

One-off for Anniversary

One off event in 2015: Aliya & Aqil Jannaty

Eboracum Trophy

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Most Improved Adult Helm

2016 Nigel Dibb
2015 Vernon Perkins
2014 Vernon Perkins
2013 Rachel Vynne
2012 Sue Morris

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2016 Aqil Jannaty
2015 Harry Folkard
2014 Aqil Jannaty
2013 Sophie Goodrich
2012 Aliya Jannaty
2011 Rhos Hawes

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015.

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Fireball Cup (Solo)

Fireball Cup (Solo Spring Points)

Awarded for this event since 1998

Part of club history since 1973

2016: Blair Jamieson
2015: Blair Jamieson
2014: Andy Miles

Flying 15 Open Classic

Awarded to the first placed classic in the Flying Fifteen open meeting. Donated by SCSC FF Class in 2002.

2016 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2015 Bob Tait & Mick Musgrove
2014 Neil Bartholomew & Emma Brown (Middlenene...

Flying 15 Open SCSC

Awarded to the highest placed SCSC boat in the Flying Fifteen open meeting, not in the top 3. Donated by Richard Taylor.

2016: Richard Taylor & Terry Alliston
2015: Derek Harrison & Tim Greaves
2014: John Harvey & Barry Medwell
2013:...

Flying 15 Spring Points

FF Spring Points

Awarded for this event since 1996

Originally awarded for Fireball racing – date unknown

2016: Derek Harrison
2015: Richard Taylor & Nick Neale-Brown
2014: Richard Taylor & Nick Neale-Brown

Flying Fifteen Autumn Points

Awarded for the winner of the Flying Fifteen Autumn Points series

2016: Derek Harrison & Tim Greaves
2015: John Harvey & Barry Medwell
2014: Andrew & Jo Wallace

Flying Fifteen Open (Captain's Cup)

From 2016 The Captain’s Cup will be presented to the overall winner of the Flying Fifteen Open Meeting

This trophy has a long history with SCSC. It was donated by the SCSC Enterprise Class, and used for the Enterprise Points Series until 1981, then for the 'Cadet of The Year Award' from 1988 to 2005

 

2016 Alex & Mike Tatlow

Flying Fifteen Open Silver

Awarded to the first paced Silver boat in the Flying Fifteen open meeting. Donated by the SCSC FF Class in 2002.

2016: Alex & Mike Tatlow
2015: Andrew & Ali Wallace (SCSC)
2014: Andrew & Catriona Wallace (SCSC)
2013: Alex &...

Gerney Bowl

Awarded for the first place in the Spring Handicap series

2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: Chris Jeffries

GP14 Cup (RNLI Pursuit)

Originally awarded for GP14 class racing; part of club history since 1959

2016: Kevin Weathehead
2015: Liz Macdonald
2014: Liz Macdonald

Halstead Trophy

Donated by Harry & Marjorie Halstead in 1979 for Albacore Class Racing (Summer Series)

Awarded from 2016 to the First Cerney Boat in the Albacore Open

2016: Dave Whittle & Jackie Vale

Handicap Trophy

Awarded for the first placed boat in the Autumn Handicap series

2016: I Bartlett
2015: M Weeks
2014: M Weeks

Henly Cup

Part of Club History since 1960

To be awarded to the winner of the Sunday Morning Frostbite Series from 2015

Frostbite Sunday am Handicap
2016: Mike Round
2015: Ian Bartlett

Sunday am Handicap - Spring
2013: Phil O'Nions

HJ & MK Tray

Awarded for the first placed boat in the Summer general handicap series

2016: Ian Bartlett
2015: Chris Jeffries
2014: M Weeks

Icebreaker Trophy

The Icebreaker trophy awarded for a single day race series on the first day of the season, usually at the start of March).

2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Mike Frost

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima Malikov
2011 Louisa Coxson...

Ladies Cup

Part of Club History since 1960

Re-introduced 2015 to be awarded to the first Lady Runner Up in the Frostbite Series

 

2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald

Lark Shield

Lark Shield

Awarded for General Handicap summer points

2016: Liz Macdonald
2015: Kevin Weatherhead
2014: Dave Whittle

Lark Trophy

The Lark Trophy is awarded to the winner of the Club Pursuit series, and part of club history since 1968.

2016: Liz Macdonald
2015: Vernon Perkins
2014: Andrew & Jo Wallace

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited