You are here

Our trophy cabinet

The 2017 Season is now well underway, check out 'Current Series' for the trophies you are competing for....

 

 

Trophy Namesort ascending Image Description Recent Winners
Wychwood Trophy - Endeavour Award

Awarded at the discretion of the Executive Committee to someone who has put in exceptional effort to the benefit of the club (other than by success in sailing achievements)

2016: Andrew Wallace
2015: Chris Williams
2014: Bill Smith
2013: Malcolm Stone
2012: Sven Holwell
2010: Mick &...

Wiltshire Trophy (Cadet Open)

Awarded to the first placed SCSC boat in the Cadet open meeting, since 1999.  Donated by Ian Wiltshire.

2016 Harry Folkard & Oscar Ballantyne
2015 Aliya Jannaty & Oscar Ballentyne
2014 Aliya Jannaty & Olivia Ballentyne
...

Transom Plate

Awarded to the runner up in the senior club championship since 1975

2016: Chris Jeffries
2015: Liz Macdonald
2014: Mike Round

The Turtle Trophy (Cadet Open)

Awarded to the Overall Winner of the South Cerney Cadet Open

Donated by Stradlings of Cirencester in 1967, probably for the Merlin Rocket Class

2016 Megan Ferguson & Yasmin Sfaxi (FPSC)
2015 Jamie & Bettine Harris
2014 Ross & Jake Thompson
2013 Jack &...

The Rowden Trophy

Laser open trophy.  Part of club history since 1969.

2016 Jon Ling (Bartley SC)
2015: Ed Higson (Bartley SC)
2014 Ed Higson (Bartley SC)
2013 Jon Ling (Bartley SC)

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale & Florence Hawker
2013 Aliya...

Talbot Cup (Junior)

Junior Talbot Cup

2016: William Farrant
2015: Not contested
2014: Ali Wallace

Talbot Cup

The senior Talbot cup.

Part of club history since 1959

2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Stradling Trophy (Junior)

The Junior Stradling Cup.

2016: Oscar Ballantyne
2015: Felix & Jack Bowers
2014: Aliya & Aqil Jannaty

Stradling Trophy

The senior Stradling Trophy.

Part of club history since 1960.

2016: Liz Macdonald
2015: Liz Macdonald
2014: Andy Miles

Solo Open SCSC

Awarded to the first SCSC helm not in the top three places in the Solo open meeting. Donated by Mike Weeks.

2016: Blair Jamieson
2015: Phil Milanes
2014: Mike Round
2013: Mike Weeks

Solo Open

Awarded to the overall winner of the Solo open meeting

2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Andy Miles
2013: Andy Miles

Silver Porringer (Cadet of the Year)

Awarded to the 'Cadet of the Year': The Cadet who has represented 96 Cadet squadron by demonstrating fair sportsmanship and success at a National level. Qualifying events are the 4 UK National Cadet Class Association events (Inlands, Nationals and 2 Indicators).

2016 Max Buswell
2015 Aliya Jannaty
2014 Aliya Jannaty
2013 Aliya Jannaty
2012 Ali Wallace
2011 Amir Jannaty

SED Trophy (Cadet Season End Day)

Currently awarded to the Cadet helm and crew who achieve the lowest point score on the final race day of the season (October).

Part of club history since 1959, donated by Swindon Engineering Dept Ltd, and initially presented for 'Boats 12' & Under Excluding National 12'

2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Not contested
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Ali Wallace & Fran Neale
...

Saturday Points Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the season's race days.

Part of club history since 1965, perhaps initially for Enterprise Class Racing

2016 Not awarded
2015 Not awarded
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Reece Lane & Max...

Reg Hamilton Cup

The Cadet who has embraced the spirit of the Cadets showing consideration and help for others.

Donated in 1996 as a Cadet Special Award

2016 Harry Folkard
2015 Lewis Tull
2014 Reece Lane
2013 Lewis Lane
2012 Lizzie Wall
2011 Matt Sim

PKDJ Solo Cup

Awarded to the winner of the Solo Autumn points series

2016: Blair Jamieson
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Penfold Vase - Best Youth Award

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Best Youth; someone <18 at the start of the season, sailing successfully (usually but not exclusively as a helm) in a boat other than a Cadet. Can be awarded for success at any level of competition

2016 Haydn Levender
2015 Haydn Lavender
2014 Rhos Hawes
2013 Tom Schaffner
2012 Catriona Wallace

Penfold Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 1st and 2nd (May and June) race days.

2016 Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Max Buswell & William Farrant
2014 Aqil Jannaty & Francesca Neale
2013 Hannah...

Penfold Marquis Vase - Top Crew

Awarded at the discretion of the Sailing Committee - can be awarded to a crew at any level of competition

2016: Jackie Vale
2015: Alison Hall
2014: Jackie Vale

Olympic Trophy (Junior)

Junior Olympic Trophy (need new photo with SCSC logo)

2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015: Not contested
2014: Not contested
2013: Catriona Wallace

Olympic Trophy

Olympic Trophy

New Trophy donated by SCSC in 2012 to celebrate Olympic Year

2016: John Hammond
2015: Andy Miles
2014: Liz Macdonald
2013: Andy Miles
2012: Alex Frost

Old George Trophy

The senior Old George Trophy.

Part of club history since 1968.

2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2016 Max Buswell & Will Farrant

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2016 Max Buswell & Will Farrant

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited