You are here

Our trophy cabinet

As the 2018 season gets underway, check out the silverware that you are competing for... 

 

 

Trophy Name Image Description Recent Winnerssort descending
Cadet Trophy Shield

Previously awarded for the Cadet Autumn points from 2002 to 2012. Not currently in use

2011 Louisa Coxson & Emma Quekett

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015.

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Colburn Trophy

The Colburn Trophy has been in the club since around 1961, originally awarded for Enterprise Class racing,  then for the Cadet Colburn Series from 1988 - 2009

In 2015, awarded to the Junior winner of the Old George Trophy Day, part of the Cannon Series, the original trophy for this event having been lost.

Not awarded since 2016 as the Junior Old George trophy resurfaced...!

2016 Max Buswell & William Farrant
2015 Ali Wallace

Aline Trophy - Junior

The Aline Junior trophy, part of the Cannon series

2016 Not Contested
2015 Ali Wallace
2014 Aliya & Aqil Jannaty
2013 Catriona Wallace
2012
2011 Hannah...

Flying Fifteen Open (Captain's Cup)

From 2016 The Captain’s Cup will be presented to the overall winner of the Flying Fifteen Open Meeting

This trophy has a long history with SCSC. It was donated by the SCSC Enterprise Class, and used for the Enterprise Points Series until 1981, then for the 'Cadet of The Year Award' from 1988 to 2005

 

2016 Alex & Mike Tatlow

Bosun's Bell (Junior)

Bosun's Bell junior trophy

2016 Not Contested
2015: Ali Wallace
2014: Aliya & Aqil Jannaty

Flying 15 Open Classic

Awarded to the first placed classic in the Flying Fifteen open meeting. Donated by SCSC FF Class in 2002.

2016 Brian Turner & Jackie Burns (Broxbourne)
2015 Bob Tait & Mick Musgrove
2014 Neil Bartholomew & Emma Brown (Middlenene...

Penfold Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 1st and 2nd (May and June) race days.

2016 Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Max Buswell & William Farrant
2014 Aqil Jannaty & Francesca Neale
2013 Hannah...

Wiltshire Trophy (Cadet Open)

Awarded to the first placed SCSC boat in the Cadet open meeting, since 1999.  Donated by Ian Wiltshire.

2016 Harry Folkard & Oscar Ballantyne
2015 Aliya Jannaty & Oscar Ballentyne
2014 Aliya Jannaty & Olivia Ballentyne
...

Penfold Vase - Best Youth Award

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Best Youth; someone <18 at the start of the season, sailing successfully (usually but not exclusively as a helm) in a boat other than a Cadet. Can be awarded for success at any level of competition

2016 Haydn Levender
2015 Haydn Lavender
2014 Rhos Hawes
2013 Tom Schaffner
2012 Catriona Wallace

420 Trophy

Donated by Andrew & Jo Wallace in 2014 for the 420 Open Meeting

Awarded in 2016 for the 420 Team Racing Series

2016 Ian Bartlett's Team
2014 Will McMahon

The Rowden Trophy

Laser open trophy.  Part of club history since 1969.

2016 Jon Ling (Bartley SC)
2015: Ed Higson (Bartley SC)
2014 Ed Higson (Bartley SC)
2013 Jon Ling (Bartley SC)

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2016 Max Buswell & Will Farrant

Old George Junior Trophy

Awarded to the winner of the Junior Old George Trophy Day

(prior to 2016 this trophy had been lost for a while, and uncontested for a number of years - in 2015 the Colburn Cup was awarded to Ali Wallace as winner of this event)

2016 Max Buswell & Will Farrant

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale & Florence Hawker
2013 Aliya...

The Turtle Trophy (Cadet Open)

Awarded to the Overall Winner of the South Cerney Cadet Open

Donated by Stradlings of Cirencester in 1967, probably for the Merlin Rocket Class

2016 Megan Ferguson & Yasmin Sfaxi (FPSC)
2015 Jamie & Bettine Harris
2014 Ross & Jake Thompson
2013 Jack &...

Eboracum Trophy

Awarded at the discretion of the Sailing Committee to the Most Improved Adult Helm

2016 Nigel Dibb
2015 Vernon Perkins
2014 Vernon Perkins
2013 Rachel Vynne
2012 Sue Morris

Saturday Points Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the season's race days.

Part of club history since 1965, perhaps initially for Enterprise Class Racing

2016 Not awarded
2015 Not awarded
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Reece Lane & Max...

Autumn Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 3rd and 4th (August and September) race days.

2016 Not sailed
2015 Not sailed
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Hannah Goodrich &...

Flying Fifteen Open Silver

Awarded to the first paced Silver boat in the Flying Fifteen open meeting. Donated by the SCSC FF Class in 2002.

2016: Alex & Mike Tatlow
2015: Andrew & Ali Wallace (SCSC)
2014: Andrew & Catriona Wallace (SCSC)
2013: Alex &...

Wychwood Trophy - Endeavour Award

Awarded at the discretion of the Executive Committee to someone who has put in exceptional effort to the benefit of the club (other than by success in sailing achievements)

2016: Andrew Wallace
2015: Chris Williams
2014: Bill Smith
2013: Malcolm Stone
2012: Sven Holwell
2010: Mick &...

Old George Trophy

The senior Old George Trophy.

Part of club history since 1968.

2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Talbot Cup

The senior Talbot cup.

Part of club history since 1959

2016: Andy Miles
2015: Andy Miles
2014: Guy Lonsdale

Solo Open

Awarded to the overall winner of the Solo open meeting

2016: Andy Miles
2015: Guy Lonsdale
2014: Andy Miles
2013: Andy Miles

PKDJ Solo Cup

Awarded to the winner of the Solo Autumn points series

2016: Blair Jamieson
2015: Andy Miles
2014: Andy Miles

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited