You are here

Our trophy cabinet

The 2017 Season is now well underway, check out 'Current Series' for the trophies you are competing for....

 

 

Trophy Name Imagesort descending Description Recent Winners
Best Beginner Cadet Crew

Best new Cadet crew in their first year of crewing

2016 Woody Black
2015 Ethan Miller
2014 Florence Hawker
2013 Emma Sowden
2012 Poppy Redfern
2011 Tima Malikov

Most Promising Cadet Crew

A novice Cadet crew who has demonstrated real potential

2016 Ethan Millar
2015 Jack Bowers
2014 William Farrant
2013 Fran Neale
2012 Max Buswell
2011 Catriona Wallace

Most Improved Cadet Crew

An intermediate Cadet crew who has developed their skills significantly over the season

2016 Johnnie Parker
2015 William Farrant
2014 Lewis Tull
2013 Max Buswell
2012 Harry Folkard
2011 Katie Ainsworth...

Best Home Cadet Crew

A successful Cadet crew who does not, or is not able to, compete away from the club

2016 Emilia Hampton
2015 Olivia Ballentyne
2014 Olivia & Oscar Ballentyne
2013 Rueben Tinto
2012 Rueben Tinto
...

Europe Open Trophy

Winner of the Europe open meeting

Donated by the Europe class in 2015.

2015: Richard Eagleton (Bexhill SC)

Best Beginner Cadet Helm

Best new Cadet helm in their first year of helming

2016 Peter Oswell
2015 Oscar Ballentyne
2014 Francesca Neale
2013 Tima Malikov
2012 Tom Hynes
2011 Ali Wallace

Most Promising Cadet Helm

A novice Cadet helm who has demonstrated real potential

2016 James Chetham
2015 Francesca Neale
2014 Felix Bowers
2013 Tom Hynes
2012 Hannah Goodrich
2011 Aliya Jannaty

Most Improved Cadet Helm

An intermediate Cadet helm who has developed their skills significantly over the season

2016 Olivia Ballantyne
2015 Max Buswell
2014 Harry Folkard
2013 Zak Nicholls
2012 Reece Lane
2011 Sophie Goodrich...

Best Home Cadet Helm

A successful Cadet helm who does not, or is not able to, compete away from the club

2016 Fran Neale
2015 Felix Bowers
2014 Rowan Connolly
2013 Harry Folkard
2012 Lizzy Wall
2011 Chris Hawkins

The Turtle Trophy (Cadet Open)

Awarded to the Overall Winner of the South Cerney Cadet Open

Donated by Stradlings of Cirencester in 1967, probably for the Merlin Rocket Class

2016 Megan Ferguson & Yasmin Sfaxi (FPSC)
2015 Jamie & Bettine Harris
2014 Ross & Jake Thompson
2013 Jack &...

Silver Porringer (Cadet of the Year)

Awarded to the 'Cadet of the Year': The Cadet who has represented 96 Cadet squadron by demonstrating fair sportsmanship and success at a National level. Qualifying events are the 4 UK National Cadet Class Association events (Inlands, Nationals and 2 Indicators).

2016 Max Buswell
2015 Aliya Jannaty
2014 Aliya Jannaty
2013 Aliya Jannaty
2012 Ali Wallace
2011 Amir Jannaty

Keith Fairweather Junior Trophy

For the Cadet crew who has acted as an ambassador for 96 Cadet Squadron, as well as demonstrating consistently high levels of skill and determination.

Part of Club History since 1959, initial use unknown.

2016 William Farrant
2015 Alice Folkard
2014 Max Buswell
2013 Aqil Jannaty
2012 Tima Malikov
2011 Louisa Coxson...

Endeavour Award (Cadet)

The Cadet showing the greatest commitment to sailing and development of their sailing skills to an advanced level.

2016 Aqil Jannaty
2015 Harry Folkard
2014 Aqil Jannaty
2013 Sophie Goodrich
2012 Aliya Jannaty
2011 Rhos Hawes

Reg Hamilton Cup

The Cadet who has embraced the spirit of the Cadets showing consideration and help for others.

Donated in 1996 as a Cadet Special Award

2016 Harry Folkard
2015 Lewis Tull
2014 Reece Lane
2013 Lewis Lane
2012 Lizzie Wall
2011 Matt Sim

Attendance Award

For the Cadet sailor who attends the most Saturday sessions over the season.

2016 Francesca Neale
2015 Not awarded
2014 Francesca Neale & Lewis Tull
2013 Rowan Connolly
2012 Fiona Quekett
...

Most Cheerful Cadet

For a happy Cadet sailor, who is a joy to be around!

2016 Monty Hampton & Will Salmon
2015 Monty Hampton
2014 Alice Folkard
2013 Emily Tubbs
2012 Luca Malikov
2011...

Saturday Points Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the season's race days.

Part of club history since 1965, perhaps initially for Enterprise Class Racing

2016 Not awarded
2015 Not awarded
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Reece Lane & Max...

Penfold Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 1st and 2nd (May and June) race days.

2016 Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Max Buswell & William Farrant
2014 Aqil Jannaty & Francesca Neale
2013 Hannah...

Autumn Trophy

Cadet helm and crew who achieve the lowest points score over the 3rd and 4th (August and September) race days.

2016 Not sailed
2015 Not sailed
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Aliya & Aqil Jannaty
2012 Hannah Goodrich &...

SED Trophy (Cadet Season End Day)

Currently awarded to the Cadet helm and crew who achieve the lowest point score on the final race day of the season (October).

Part of club history since 1959, donated by Swindon Engineering Dept Ltd, and initially presented for 'Boats 12' & Under Excluding National 12'

2016: Fran Neale & Emilia Hampton
2015 Not contested
2014 Felix & Jack Bowers
2013 Ali Wallace & Fran Neale
...

The Ice Warriors

Cadet helm and crew who achieve the lowest point score over the main club frostbite series.

2016 Max Buswell & Will Farrant
2015 Lewis Tull & Fran Neale
2014 Francesca Neale & Florence Hawker
2013 Aliya...

Cadet Trophy Shield

Previously awarded for the Cadet Autumn points from 2002 to 2012. Not currently in use

2011 Louisa Coxson & Emma Quekett

Asymmetric Open Trophy

Awarded to the winner of the Asymmetric Open, donated by SCSC Asymmetric Class 2011

2016: Jeremy Symons (Llandegfedd SC)
2015: Alex & Lewis Frost (ex-SCSC)
2014 Alistair & Matt Sim (SCSC)
2013 Toby &...

Albacore Open

Albacore Open Trophy

First Awarded:1980

Donated by Mike Weeks in 1980

2017: Judy & Paul Armstrong (Scaling Dam)
2016: Judy & Paul Armstrong (Scaling Dam)
2015: Judy & Paul Armstrong (Scaling...

The Rowden Trophy

Laser open trophy.  Part of club history since 1969.

2016 Jon Ling (Bartley SC)
2015: Ed Higson (Bartley SC)
2014 Ed Higson (Bartley SC)
2013 Jon Ling (Bartley SC)

Pages

Copyright © 2015 South Cerney Sailing Club Limited